Skip to content

84-84.5 Woodward StreetJersey City, NJ 07304

Built 1995

Last Sale Price
$99,800
Last Sale Date
May 10, 2000

Property Information

Block19901
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page199

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,324
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
8%
Improvement Value:$554,200
92%
Total Assessment$604,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,492+311.3%
2024$3,281+40.1%
2023$2,342-0.4%
2022$2,351+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$99,800
DeedBook 5619, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1995