Skip to content

102-102.5 Woodward StreetJersey City, NJ 07304

Built 2000

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Jul 27, 1995

Property Information

Block19901
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page199

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
13%
Improvement Value:$334,800
87%
Total Assessment$384,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,593+166.3%
2024$3,227+40.1%
2023$2,303-0.4%
2022$2,312+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 4892, Page 11