Skip to content

219 Van Horne St.Jersey City, NJ 07304

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$1,551,579
Last Sale Date
Nov 14, 2002

Property Information

Block20002
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-9U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
45%
Improvement Value:$385,000
55%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,631-0.6%
2024$15,729+18.9%
2023$13,233-0.4%
2022$13,283+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,551,579
DeedBook 6087, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1915