Skip to content

319 Pacific Ave.(Block 20004 Lot 16)Jersey City, NJ 07304

Built 2013
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2011

Property Information

Block20004
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-8U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,924-0.6%
2024$5,961-48.4%
2023$11,549-0.4%
2022$11,592+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013