Skip to content

339 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Aug 30, 2007

Property Information

Block20004
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,878
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
28%
Improvement Value:$520,200
72%
Total Assessment$722,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,138-0.6%
2024$16,239+40.1%
2023$11,592-0.4%
2022$11,635+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 8331, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1900