Skip to content

288 Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Price
$183,470
Last Sale Date
Aug 22, 2006

Property Information

Block20004
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,174
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,900
46%
Improvement Value:$124,300
54%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,163-0.6%
2024$5,195+40.1%
2023$3,708-0.4%
2022$3,722+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$183,470
DeedBook 7991, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 2006