Skip to content

305 Whiton St.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07304

Built 1897
Vacant Land

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block20005
Lot3
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description4S-B-25U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$48,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,074-0.6%
2024$1,081+40.1%
2023$772-0.4%
2022$774+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 9158, Page 153Recorded11/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1897