Skip to content

83 Lafayette St.Jersey City, NJ 07304

Built 1885
Apartment

Last Sale Price
$26,500
Last Sale Date
Apr 24, 1991

Property Information

Block20005
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-7UHBG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
39%
Improvement Value:$383,000
61%
Total Assessment$628,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,023-0.6%
2024$14,111+40.1%
2023$10,073-0.4%
2022$10,111+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 4394, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1885