Skip to content

109 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block2004
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
65%
Improvement Value:$103,200
35%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547-0.6%
2024$6,588+40.1%
2023$4,703-0.4%
2022$4,721+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9718, Page 725NU CodeTax lien outstanding (9)Recorded1/4/2023

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5068, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1880