Skip to content

3501 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block2005
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1S-F-C-BG

Assessment

Land Value:$287,400
46%
Improvement Value:$341,200
54%
Total Assessment$628,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,037-0.6%
2024$14,125+40.1%
2023$10,083-0.4%
2022$10,120+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 9507, Page 842Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 8965, Page 481Recorded4/2/2014

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 7773, Page 97