Skip to content

74 Nelson Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block1302
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-2U-R
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
25%
Improvement Value:$458,500
75%
Total Assessment$608,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,597-0.6%
2024$13,682+40.1%
2023$9,767-0.4%
2022$9,803+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9691, Page 561NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/22/2022