Skip to content

102-110 Columbia Ave(Block 2005 Lot 18)Jersey City, NJ 07307

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$6,695,555
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block2005
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-38U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,710,000
43%
Improvement Value:$2,246,000
57%
Total Assessment$3,956,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$97,743-0.6%
2024$98,356+40.1%
2023$70,210-0.4%
2022$70,473+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,695,555

From:

To:

DeedBook 9893, Page 658Recorded4/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1925