Skip to content

146 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block4302
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-25U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,125,000
30%
Improvement Value:$2,625,000
70%
Total Assessment$3,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$83,738-0.6%
2024$84,263+40.1%
2023$60,150-0.4%
2022$60,375+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

DeedBook 8923, Page 15NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/26/2013

Property Sale

Sale
$1,850,000
DeedBook 7746, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1920