Skip to content

140 Woodward St.Jersey City, NJ 07304

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block20101
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
58%
Improvement Value:$146,100
42%
Total Assessment$346,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728-0.6%
2024$7,777+40.1%
2023$5,551-0.4%
2022$5,572+386.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,120DeedBook 9424, Page 13Recorded8/7/2019

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4394, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1991