Skip to content

122 Woodward St.Jersey City, NJ 07304

Built 1990

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block20101
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
65%
Improvement Value:$103,600
35%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,556-0.6%
2024$6,597+40.1%
2023$4,709+98.4%
2022$2,373+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,240DeedBook 9482, Page 816Recorded4/23/2020

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4341, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1990