Skip to content

168 Woodward St.Jersey City, NJ 07304

Built 1990

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block20101
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
87%
Improvement Value:$30,000
13%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,136-0.6%
2024$5,168+40.1%
2023$3,689-0.4%
2022$3,703+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 9832, Page 496

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 9290, Page 66

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4338, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1990