Skip to content

201 Van Horne St.Jersey City, NJ 07304

Built 2005

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 29, 2013

Property Information

Block20101
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,020
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
35%
Improvement Value:$368,100
65%
Total Assessment$567,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,675-0.6%
2024$12,754+40.1%
2023$9,104-0.4%
2022$9,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8918, Page 453Recorded7/3/2013

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 7841, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2005