Skip to content

181 Van Horne St.Jersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2008

Property Information

Block20101
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,113
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
37%
Improvement Value:$355,700
63%
Total Assessment$560,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,520-0.6%
2024$12,599+40.1%
2023$8,994-0.4%
2022$9,027+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930