Skip to content

285 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1888

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 25, 2006

Property Information

Block20103
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-1U-HBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,100
54%
Improvement Value:$233,200
46%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,063-0.6%
2024$13,145+40.1%
2023$9,383-0.4%
2022$9,419+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 7808, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1888