Skip to content

99 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block23602
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page236

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,437
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
32%
Improvement Value:$239,100
68%
Total Assessment$354,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,907-0.6%
2024$7,957+40.1%
2023$5,680-0.4%
2022$5,701+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,437DeedBook 9412, Page 58Recorded6/25/2019

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9412, Page 58

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7390, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1890