Skip to content

259 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1922

Owner
---
Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Feb 9, 2024

Property Information

Block20103
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,496
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,800
42%
Improvement Value:$301,200
58%
Total Assessment$515,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,500-0.6%
2024$11,572+40.1%
2023$8,261-0.4%
2022$8,292+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft2,496DeedBook 9805, Page 442Recorded2/29/2024

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5937, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1922