Skip to content

221 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block20201
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page202

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,370
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
26%
Improvement Value:$527,100
74%
Total Assessment$712,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,908-0.6%
2024$16,008+40.1%
2023$11,427+65.3%
2022$6,913+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,370DeedBook 9575, Page 941Recorded6/22/2021

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,370DeedBook 9493, Page 653Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,370DeedBook 9405, Page 80Recorded5/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1915