Skip to content

249 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block20103
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
38%
Improvement Value:$298,700
62%
Total Assessment$484,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,808-0.6%
2024$10,875+44.7%
2023$7,513-0.4%
2022$7,542+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,250
DeedBook 4667, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1927