Skip to content

288 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block22304
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-1UH-F-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
37%
Improvement Value:$147,600
63%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,227-0.6%
2024$5,260+40.1%
2023$3,755-0.4%
2022$3,769+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 8877, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1925