Skip to content

255 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1898

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 17, 2015

Property Information

Block20201
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page202

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
43%
Improvement Value:$277,200
57%
Total Assessment$486,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,857-0.6%
2024$10,925+40.1%
2023$7,799-0.4%
2022$7,828+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9045, Page 885Recorded6/19/2015

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 8986, Page 841Recorded8/4/2014

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4899, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1898