Skip to content

163 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jun 8, 2007

Property Information

Block18403
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description2SFD-1U-H-CB-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
48%
Improvement Value:$107,100
52%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,625-0.6%
2024$4,654+40.1%
2023$3,322-0.4%
2022$3,334+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 8249, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1900