Skip to content

241 Whiton St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block20201
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page202

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,794
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
47%
Improvement Value:$203,700
53%
Total Assessment$384,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,579-0.6%
2024$8,633+40.1%
2023$6,163-0.4%
2022$6,186+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft3,794DeedBook 9151, Page 338Recorded10/13/2016

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft2,166DeedBook 9096, Page 975Recorded2/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1905