Skip to content

2226 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block21002
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,807
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
21%
Improvement Value:$288,300
79%
Total Assessment$365,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,171-0.6%
2024$8,222+40.1%
2023$5,869-0.4%
2022$5,891+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8556, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1900