Skip to content

377 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Date
May 20, 1994

Property Information

Block20501
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
35%
Improvement Value:$200,600
65%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,891-0.6%
2024$6,934+40.1%
2023$4,950-0.4%
2022$4,968+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4731, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1900