Skip to content

407 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 26, 2006

Property Information

Block20501
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,634
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
30%
Improvement Value:$249,100
70%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,974-0.6%
2024$8,024+40.1%
2023$5,728-0.4%
2022$5,749+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 8067, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1920