Skip to content

373 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block20501
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,074
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
42%
Improvement Value:$146,200
58%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,676-0.6%
2024$5,712+40.1%
2023$4,077-0.4%
2022$4,093+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,074DeedBook 9712, Page 465Recorded11/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900