Skip to content

6 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block20501
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage750
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
46%
Improvement Value:$89,200
54%
Total Assessment$165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,689-0.6%
2024$3,712+40.1%
2023$2,650-0.4%
2022$2,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 9840, Page 544

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8583, Page 148Recorded10/1/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8583, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1905