Skip to content

24 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Dec 30, 2013

Property Information

Block20501
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,400
40%
Improvement Value:$149,800
60%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,542-0.6%
2024$5,577+40.1%
2023$3,981-0.4%
2022$3,996+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 8953, Page 40Recorded1/10/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8045, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1900