Skip to content

60 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1959

Last Sale Price
$526,250
Last Sale Date
Jul 14, 2005

Property Information

Block20501
Lot80
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-F&BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
29%
Improvement Value:$301,100
71%
Total Assessment$426,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,524-0.6%
2024$9,583+40.1%
2023$6,841-0.4%
2022$6,867+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$526,250
DeedBook 7618, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1959