Skip to content

66a Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block20501
Lot82
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building ClassC1010
Description2S-F-2U-H(1)
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,010
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
34%
Improvement Value:$134,400
66%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,564-0.6%
2024$4,593+40.1%
2023$3,279-0.4%
2022$3,291+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,010DeedBook 9881, Page 695Recorded2/24/2025

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 8870, Page 754

Property Sale

Sale
$59,800
DeedBook 8647, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1900