Skip to content

68 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1912

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Aug 31, 1993

Property Information

Block20501
Lot83
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
35%
Improvement Value:$194,400
65%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,632-0.6%
2024$6,674+40.1%
2023$4,764-0.4%
2022$4,782+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4636, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1912