Skip to content

399 Union St.

Jersey City, NJ 07304

Built 0001
Apartment

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block20501
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
30%
Improvement Value:$490,000
70%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,631-0.6%
2024$15,729+40.1%
2023$11,228-0.4%
2022$11,270+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 9523, Page 395Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 8556, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 0001