Skip to content

109 Boyd Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block20602
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,695
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,400
30%
Improvement Value:$231,700
70%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,371-0.6%
2024$7,417+18.3%
2023$6,268-0.4%
2022$6,292+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 8705, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 2000