Skip to content

91 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1903

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Sep 17, 2014

Property Information

Block20602
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,474
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
36%
Improvement Value:$213,400
64%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,445-0.6%
2024$7,492+40.1%
2023$5,348-0.4%
2022$5,368+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$161,000

From:

To:

DeedBook 8997, Page 474Recorded9/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1903