Skip to content

345 Virginia Av.

Jersey City, NJ 07304

Built 1927

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 20, 2008

Property Information

Block20801
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H-M-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
34%
Improvement Value:$201,800
66%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,820-0.6%
2024$6,862+40.1%
2023$4,899-0.4%
2022$4,917+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8597, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1927