Skip to content

343 Virginia Av.

Jersey City, NJ 07304

Built 1927

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 31, 2003

Property Information

Block20801
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H-M-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
40%
Improvement Value:$166,400
60%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,150-0.6%
2024$6,188+40.1%
2023$4,417-0.4%
2022$4,434+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7018, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1927