Skip to content

2221 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Feb 23, 1998

Property Information

Block20901
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,879
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
37%
Improvement Value:$156,300
63%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290-0.7%
2024$5,325+33.8%
2023$3,980-0.4%
2022$3,994+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5255, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1900