Skip to content

200 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 30, 1996

Property Information

Block20901
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
45%
Improvement Value:$133,000
55%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,426-0.6%
2024$5,460+40.1%
2023$3,898-0.4%
2022$3,912+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900