Skip to content

440 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Sep 11, 2002

Property Information

Block20901
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-1C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,100
20%
Improvement Value:$369,200
80%
Total Assessment$461,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,301-0.6%
2024$10,365+40.1%
2023$7,399-0.4%
2022$7,427+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 6045, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 0001