Skip to content

272 Kearney Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 16, 2024

Property Information

Block20902
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,229
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
23%
Improvement Value:$359,000
77%
Total Assessment$465,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,397-0.6%
2024$10,462+40.1%
2023$7,468-0.4%
2022$7,496+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft3,229DeedBook 9806, Page 761Recorded3/6/2024

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4979, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1920