Skip to content

203 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block20902
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-1UHBG-3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
40%
Improvement Value:$158,900
60%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,882-0.6%
2024$5,919+40.1%
2023$4,225-0.4%
2022$4,241+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,612DeedBook 9838, Page 714Recorded8/1/2024

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4348, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1900