Skip to content

2197 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07304

Built 1906

Last Sale Price
$865,500
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block20902
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B&F-4U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
21%
Improvement Value:$367,900
79%
Total Assessment$465,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,399-0.6%
2024$10,464+40.1%
2023$7,470-0.4%
2022$7,498+4.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$865,500
Sq Ft2,456DeedBook 9826, Page 783Recorded6/6/2024

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 9380, Page 324

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

Sq Ft2,456DeedBook 9380, Page 324Recorded2/13/2019

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 9142, Page 837

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,456DeedBook 9142, Page 837Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

Sq Ft2,456DeedBook 8921, Page 779Recorded7/22/2013

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4996, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1906