Skip to content

199 Union St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Feb 13, 2025

Property Information

Block19403
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,366
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$670,300
87%
Total Assessment$770,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,951+138.7%
2024$7,102+42.1%
2023$4,998-0.4%
2022$5,018+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$899,000
Sq Ft2,366DeedBook 9880, Page 542Recorded2/18/2025

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9803, Page 951Recorded2/22/2024

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft3,102DeedBook 9792, Page 665Recorded12/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900