Skip to content

220 Kearney Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$356,250
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block20902
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Building Details

Building Class---
Description1S-CB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,575
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
31%
Improvement Value:$194,800
69%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,304-0.6%
2024$6,343+40.1%
2023$4,528-0.4%
2022$4,545+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$356,250
Sq Ft1,575DeedBook 9956, Page 593Recorded1/13/2026

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,575DeedBook 9760, Page 835Recorded7/25/2023