Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
54 Fisk St.Jersey City, NJ 07305
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2021
Property Information
Block22102
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221
Building Details
Building Class---
Description1S-CB-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$175,300
74%
Improvement Value:$62,700
26%
Total Assessment$238,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,315 | -0.6% |
| 2024 | $5,348 | +40.1% |
| 2023 | $3,818 | -0.4% |
| 2022 | $3,832 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.